Dieta wegetariańska

Wegetarianizm to dieta, która polega na ograniczeniu się do spożywania produktów pochodzenia roślinnego. Różne są odmiany tej diety, różne warianty. W najbardziej skrajnych przypadkach zabronione jest picie mleka, jedzenie jaj i ryb. Najczęściej jednak wegetarianie ograniczają się do rezygnacji z samego mięsa, nie odrzucając innych produktów pochodzenia zwierzęcego (czyli mleka, jaj, serów).

Dieta wegetariańska nie jest wymysłem naszych czasów. Znana była już w czasach starożytnych, choć wtedy głównym powodem rezygnacji ze spożywania mięsa były kwestie związane z religią. Dzisiaj część osób przechodzi na wegetarianizm ze względów etycznych, protestując w ten sposób przeciwko zabijaniu zwierząt dla ich mięsa. Dla nich to nie tyle dieta, co filozofia życiowa. Coraz większa jest jednak grupa osób, dla których wegetarianizm to przede wszystkim dieta mająca lecznicze właściwości, korzystnie wpływająca na samopoczucie oraz zdrowie.
To, w jaki sposób dieta wegetariańska wpływa na ludzkie zdrowie, od lat jest przyczyną sporów między dietetykami. Zdaniem niektórych wartość odżywcza mięsa jest niewielka i z powodzeniem można je zastąpić produktami pochodzenia roślinnego. Inni uważają znów, że dieta wegetariańska nie jest zalecana ze względów zdrowotnych i może przynieść wiele komplikacji zdrowotnych związanych z brakiem pewnych składników odżywczych.
Jak wygląda w rzeczywistości kwestia zdrowotnych właściwości diety wegetariańskiej?

Zalet diety wegetariańskiej jest z pewnością sporo. Przede wszystkim należy pamiętać tym, że owoce i warzywa są źródłem cennych witamin i innych, ważnych dla zdrowia składników odżywczych.
Głównym problemem związanym z dietą wegetariańską jest kwestia odpowiedniej ilości białka w diecie. Zwolennicy diety jarskiej twierdzą, że nie jest to poważniejszym problemem. Białko można czerpać z roślin strączkowych, jego źródłem jest też mleko oraz ser i jajka. Czy białko pochodzące z tych produktów jest w stanie zastąpić to pochodzące z mięsa? Niektórzy twierdzą, że tak. Powołać się tu można na kuchnię włoską, w której mięso pojawia się rzadko, zaś głównym źródłem białka jest ser. To właśnie kuchnia włoska uchodzi za jedną z najzdrowszych kuchni na całym świecie.

dieta wega